Подизање свести о важности превенције насиља једно од главних циљева Кабинета
Ученици најчешће препознају физичко насиље (90.1 %), затим психичко (89.2%), сексуално (62.8%) и дигитално насиље (76.2%). То су резултати истраживања које је спровело удружење „Подршка породици – Сидро“ на тему препознавања и учесталости вршњачког насиља међу ученицима основних школа у Крагујевцу. Данас је у овом граду одржана презентација пројекта „Превенција вршњачког насиља – да се боље разумемо“, у оквиру којег је и рађено истраживање.
Подршку реализацији пројекта пружио је Кабинет министарке Татјане Мацуре, у чије име су данас у Крагујевцу биле саветнице у Кабинету – Александра Крстић-Јовић и Александра Јовановић.
Након овог догађаја саветнице министарке посетиле су и Друштво историчара Шумадије, где је данас организована промоција резултата пројекта „Слободне и јаке: превенција породичног насиља у руралним срединама Шумадијског округа”, који је такође подржан од стране Кабинета министарке Татјане Мацуре.
Едукативни материјали који су настали у оквиру пројекта биће дистрибуирани свим школама на подручју града Крагујевца, како би се подигао ниво свести ученика о насиљу у породици и друштвеним и историјским факторима који су утицали на његове појавне облике.
„Једно од главних опредељења нашег Кабинета јесте подршка организацијама цивилног друштва, како би се подигла свест о значају превенције насиља и оно што можемо да видимо у ситуацијама на теренима широм Србије јесте да је подршка за више од 80 удружења и те како имала смисла, а да ћемо резултате тек видети у наредном периоду“, истиче Александра Крстић-Јовић.