Kонференција „Свет без насиља“ у Народној скупштини

У Народној скупштини Републике Србије одржана је конференција „Свет без насиља“ у организацији Асоцијације правника АЕПА, уз подршку Кабинета министарке Татјане Мацуре, задужене за координацију активности у области родне равноправности, политичког и економског оснаживања жена и спречавања насиља над женама.

Повод за конференцију јесте борба против насиља које укључује децу, подизање свести о значају институција и механизмима подршке деци која су изложена насиљу. Конференцију је отворила министарка Мацура, истичући значај институционалног дијалога и заједничке борбе за стварање друштва без насиља.

“Одувек сам била заговорница институционалног дијалога који окупља све заинтересоване стране као што је то сада случај. Ту смо сви – од институција система, преко организација цивилног друштва, ангажованих појединаца, експерата, универзитетских професора и оних који су имали искуство насиља. Када погледамо статистику видимо да се ствари мењају на боље и природно се питамо да ли смо задовољни. Одговор је да нисмо. Све док је и једна жртва насиља ми нећемо бити спокојни. Међутим, подаци који говоре да се ствари мењају нас у исто време и мотивишу да предано радимо на крајњем циљу – стварању друштва без насиља”, изјавила је Мацура.

“Данас, према мом личном мишљену, сведочимо, нажалост, једној озбиљној манипулацији децом, посебно децом школаког узраста. Рекла бих да још увек нисмо свесни последица које такво одсуство одговорности нас одраслих ствара. Једној групи деце у Србији је не само ускраћено право на образовање, већ је и на њихово скромно животно искуство стваљен терет да одлучују у име одраслих. За мене лично то је неприхватљива манипулација њиховим младим животима и нећу одустати од апела да ми одрасли одговорно приступимо решавању кризе онако како желимо да стварамо узоре нашој деци – дијалогом”, закључила је министарка.

Поред министарке Татјане Мацуре, на конференцији су говорили Марија С. Дедовић, председица Асоцијације правника АЕПА, проф. др Владан Петров, судија Уставног суда, представници Министарства просвете, Министарства унутрашњих послова, Министарства за бригу о породици и демографију, представници тужилаштва, експерти из области заштите деце од насиља на интернету, као и жртве вршњачког и породичног насиља. У току конфернеције представљена је и публикација намењена широј популацији да се упозна са темом која изазива велику пажњу јавности последњих година.

Препоручујемо ...