Егзистенцијални страх изазива тихо етничко чишћење
Веома сам забринута због још једне у низу акција уперене директно против српског становништва, културног и другог наслеђа и институција Републике Србије на северу Косова и Метохије. Сакривајући се иза завесе наводне борбе за једнакост грађана, режим Аљбина Куртија спроводи најперфидније протеривање, што представља преседан у савременој Европи и противно је свим њеним вредностима.
Једностраним акцијама и грубим кршењем људских права Срба, привремене институције у Приштини не желе ништа друго него да наставе “тихо етничко чишћење“ које је на жалост подстакнуто јасно израженим осећајем страха од суживота у оваквим околностима. Од почетка варварских насртаја, преко 15 одсто припадника српског народа је напустило Косово и Метохију!
Овим путем апелујем на утицајне међународне актере да препознају истинске напоре Београда да дијалог буде основа за решавање свих проблема и да утичу на Аљбина Куртија како бисмо повратили жељени мир и стабилност и позивам да се сви проблеми решавају у оквиру институција. Механизми постоје с обзиром да их још увек важећа Резолуције СБ 1244 обавезује да обезбеде мир и безбедност свим грађанима.
Свакако изражавам захвалност високим званичницима Европске уније и САД-а на оштрим критикама упућеним привременим институцијама на Косову и Метохији, али се плашим да то није довољно и не производи ефекте које наши грађани који живе у константном оправданом страху очекују, те се надам да ће искористити све механизме који су им доступни и заштити грађане и имовну изложене терору и санкционисати налогодавце вандалских активности на северу Косова и Метохије.