Министарка Мацура на међународној конференцији у Тирани (30 година од усвајања Пекиншке декларације)

Примери добре правне праксе воде ка друштву без насиља и друштву једнаких могућности

Министарка без портфеља задужена за координацију активности у области родне равноправности, политичког и економског оснаживања жена и спречавања насиља над женама Татјана Мацура учествовала је на међународној конфернецији „Charting the future 30 years after Beijing / „Цртање будућности 30 година после Пекинга“. Конференција је одржана на високом нивоу у Тирани, уз подршку Владе Албаније и „UN Wомен.“

Министарка Мацура је на панелу посвећеном изградњи и одржавању савеза за мултисекторска партнерства говорила о изазовима са којима се суочавају друштва у Србији и региону и истакла важност континуираног рада, како би се достигао ново пуне родне равноправности и како би друштва у којима живимо имала нулту толеранцију на насиље:

„Влада Србије је једина влада у региону која има министарку задужену за питање родне равноправносрти, спречавање насиља над женама и политичко и економско оснаживање жена. Важна је, храбра и мотивишућа политичка одлука да се на посебан начин бавимо заштитом и унапређењем женских људских права.

Влада Републике Србије је влада континуитета, а то се посебно односи на одлуку да стварамо друштво које је нулто толерантно на насиље и које је подржавајуће према женама. Многи нови или измењени прописи у последњих неколико година примери су добре правне праксе који воде ка том циљу. Свесни смо да увек може боље и непрестано радимо на томе да ствари поправљамо.

Регион, осим простора, дели и сличне проблеме, зато је важно да трагамо и за заједничким решењима. Размена искустава и отварање дијалога који воде ка региону нулто толерантном на насиље, који ће подржавати веће учешће жена у политичком животу и економски их оснаживати мора бити заједнички циљ.

Национална коалиција за спречавање малолетничких бракова коју чини око 50 чланица пример је добре сарадње на релацији Влада Србије – међународне организације – локалне невладине организације. Спречавање насиља над женама и спречавање вршњачког насиља су теме које такође окупљају велики број актера.

Главни изазов за већину жена јесте усклађивање приватних и пословних обавеза. Рекла бих да је тражење решења за проблеме са којима се суочавају модерне породице, породице у којима оба родитеља раде у ствари питање будућности и надам се да ћемо развити квалитетан дијалог и са бескрајно важном пословном заједницом“, рекла је министарка Мацура.

Препоручујемо ...