Министарка Мацура о нападу на новинарку Курира – Таргетирање и дигитално насиље апсолутно неприхватљиви
Министарка без портфеља задужена за координацију активности у области родне равноправности, политичког и економског оснаживања жена и спречавања насиља над женама Татјана Мацура огласила се поводом напада на новинарку Курира Јелену С. Спасић, која се нашла на мети фитнес тренера путенм друштвених мрежа.
Министарка је казала да је овакво понашање неприхватљиво, да је неопходно стати на пут сваком виду дигиталног насиља и истакла значај досадашњег рада новинарке Спасић.
„Јелена С. Спасић новинарка је која дуго година прати вести из здравства и у том капацитету сам је и упознала на једном догађају у организацији удружења Аларм које окупља родитеље деце са дијабетесом. Из непосредног контакта са родитељима сазнала сам да им је она била изванредна савезница на путу до успостављања протокола о поступању у школи са ученицима, односно са децом оболелом од дијабетеса, као и да је та сарадња настављена с обзиром да су родитељи покренули иницијативу да се сензори који мере ниво шећера у међућелијској течности и путем апликације и аларма обавештавају о евентуалним проблемима са нивоом шећера постану доступни о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање“, рекла је министарка.
Мацура је додала да је решење овог питања на путу и да постоји снажна политичка воља да се оно реши и подсетила да је о томе говорио и надлежни министар здравља др Златибор Лончар након састанка са представницима АБОТ-а, фирме која производи најтраженије сензоре на тржишту.
„Нажалост, ове сјајне вести које деци одолелој од дијабетеса и њиховим родитељима могу значајно унапредити квалитет живота падају и сенку прљаве кампање двојица фитнес тренера који на својим друштвеним мрежама непосредно таргетирају и излажу дигиталном насиљу новинарку Јелену С. Спасић.
Фитнес тренери, иако не поседују било какве медицинске квалификације, на друштвеним мрежама се представљају као „Дијабетес револуција” и непосредно дају савете онима који имају проблем са дијабетесом, унижавајући струку и вишегодишње знање и искуство лекара специјалиста.“
Лекари који се баве лечењем дијабетеса едукују се годинама и у обавези су да своја знања и вештине година унапређују. Проблемима које имају оболели од дијабетеса, а посебно деца се мора прилазити на једна обазрив начин, индивидуално и у складу са високим стандардима и принципом леге артис.
Са друге стране, информације о заштити здравља које деле квази стручњаци, а које се без контроле деле путем интернета, пацијенте могу довести у непосредну угроженост и оставити трајне, ако не и фаталне последице.
Апелујем на родитеље деце оболеле од дијабетеса да се држе проверених метода лечења и да своју децу не излажу опасности. Верујем да ћемо сви заједно подићи глас против оних који својим неодговорним понашањем могу довести у заблуду да постоје некаква алтернативна решења која могу заменити медицинску струку“, рекла је Мацура.