Ministarka Macura na sastanku sa potpredsednikom Vlade Republike Srpske
Ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost, borbu protiv nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena Tatjana Macura, drugog dana zvanične posete Banja Luci sastala se sa ministrom pravde i potpredsednikom u Vladi Republike Srpske, Milošem Bukejlovićem.
Na sastanku je ministarka Macura svog kolegu upoznala sa zakonskim rešenjima koja su na snazi i u proceduri, a koja se tiču sprečavanja nasilja u porodici. Raspravljani su pozitivni i negativni aspekti prepoznavanja femicida kao posebnog krivičnog dela, kao i važnost obuke i osnaživanja pravosudnih organa da primenjuju postojeće mere iz krivičnog zakonika, a koja tretiraju nasilje u porodici.
Ministri su se složili da je ovo izuzetna tema za naša društva i da je potrebno nastaviti sa unapređenjem zakonodavstva, razmeni iskustva, usklađivanju procedura sa zakonodavstvom EU, a sve to da bi se delovalo preventivno na sve vidove nasilja i kako bi sačuvali bezbednost našeg društva.
Macura je naglasila svoju ličnu i posvećenost Vlade Srbije u sprečavanju nasilja i naglasila da ne postoji opravdanje za bilo koji oblik nasilja, važnost šire zajednice o odgovornosti i zaštiti svih članova društva i pozvala žene da se odvaže i nasilnike prijave nadležnim institucijama.
Ministar Bukejlović je našu delegaciju upoznao sa postojećom legislativom Republike Srpske i izneo podatke o registrovanih 1100 slučajeva porodičnog nasilja u Republici Srpskoj, od kojih je, na žalost, 7 bilo sa smrtnim ishodom. Napomenuto je i to da se svaki vid nasilja u porodici u Republici Srpskoj kvalifikuje kao krivično delo. Ministarka Macura, govereći o primeni Zakona o sprečavanju nasilja u porodici iz 2016. godine, iznela je podatak da je u toku prošle godine izrečeno 32000 hitnih mera.
Na sastanku je dogovoreno da se u cilju sprečavanja i kažnjavanja nasilja u porodici organizuje konferencija na kojoj bi ministarstvo pravde Republike Srpske dalo svoj doprinos u delu koji će se baviti kvalifikacijom nasilja u našim zakonima, kao i osnaživanju i podršci ohrabrivanju žena da nasilje prijave.