Dijalog i aktivno slušanje – ključ za zdravo i demokratsko društvo
Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura učestvovala je danas na okruglom stolu pod nazivom „Šta nas čeka sutra – Reimaginacija jednakosti“, koji je u organizaciji Ambasade Velike Britanije u Srbija i IDEAS-a održan u hotelu Metropol u Beogradu.
Na uvodnom panelu, osim ministarke, govorili su i ambasador Velike Britanije NJ.E. Edvard Ferguson, zatim Bertil Kotier, šef Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije i Janoš Babić, šef misije Saveta Evrope u Beogradu.
Ministarka Macura je istakla važnost dijaloga, saradnje i savezništva između institucija sistema na svim nivoima, organizacija civilnog društa, medija i međunarodnih institucija, posebno kada je pred nas postavljen visok cilj – očuvanje dostignutog i unapređenje nivoa zaštite ljudskih prava.
„Pozivam sve relevantne činioce društveno-političkih okolnosti u zemlji da sednu za sto i razgovaraju o temama koje jesu važne. Globalne tendencije sve više vode ka tome da se degradiraju dostignuta prava žena i drugih ranjivih grupa kroz izuzetno loše i agresivne narative prisutne u javnom prostoru, a posebno na društvenim mrežama. Govor mržnje nije više rezervisan samo za fizički, on se duboko zapatio i u vertuelni svet i ostavlja posledice. Naša je odgovornost, mislim na sve nas bez izuzetka, da uložimo svaki napor da stvorimo sigurno okruženje u kojem neistomišljenici mogu da razgovaraju o problemima. Polarizacija je pogubna, u svakom smislu pogubna. Zabrinuta sam zbog isključivanja dela organizacija civilnog društva iz institucionalnog dijaloga, posebno jer se samim tim otvara prostor da ta upražnjena mesta zauzmu oni koji imaju manje iskustva, manje resursa ili manje kredibiliteta“, istakla je Macura.
Ona je dodala da njen Kabinet ima dobro iskustvo u radu sa organizacijama civlnog društva i podsetila da su u godini za nama podržali preko 80 organizacija, za šta su izdvojili dve trećine svog budžeta.
„Mi smo primer da je dijalog moguć. Važno nam je da ga podstičemo ne samo na republičkom, nego i na lokalnom nivou. Planiramo ubuduće da se posvetimo ne samo jačanju organizacija civilnog društva, nego i jačanju kapaciteta lokalnih političarki i političara, te se u tom smislu nadamo da će se u taj proces uključiti i podržati nas i međunarodne organizacije. Verujem da svi razumemo ovu potrebnu i da svi imamo isti cilj – stvaranje društva u kojem možemo da se čujemo. U svoje lično ime, ali i u ime Vlade Republike Srbije ponavljam – vrata su otvorena, ruka je pružena, hajde da razgovaramo“, zaključila je Macura.