Dodatno uključivanje struke u borbu protiv nasilja nad starijim ženama

Ministarka bez portfelja, zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i političkog i ekonomskog osnaživanja žena Tatjana Macura govorila je danas na zavšnoj konferenciji u okviru projekta “Prevencija nasilja nad starijim ženama”, koje je održano u Medija centru.

Glavni nalazi istraživanja pokazuju da 39,2% starijih žena prijavljuje da je doživelo ili su bile svedokinje nasilja nad starijim ženama i u privatnom i javnom kontekstu. Najučestaliji oblik nasilja je zanemarivanje 24,2%, a kršenje ličnih prava doživelo je 12,9%. Češće žrtve nasilja su bile žene stare 65+ koje su: živele u ruralnim područjima, imale niži nivo obrazovanja, prijavile lošije zdravstveno stanje, suočavale se sa materijalnim teškoćama.

“Od ovih tema ne smemo praviti senzaciju, već pristupiti odgovorno i još više uključiti struku. I ja i moj Kabinet smo svakog dana na terenu, razgovaramo sa ljudima i slušamo koji su njihovi problemi i donekle smo bili upoznati sa temom. Podaci potvrđuju naše utiske i govore da je stanovništvo Srbije sve starije i da su žene starije od 65 godina najbrojnija grupa u Srbiji – 846.000 ili 24% od ukupnog broja žena u Srbiji. Iako najbrojnije, one su kao žrtve nasilja najnevidljivije. Ovo istraživanje snažan je izvor podataka na osnovu kojih se mogu kreirati mere podrške ovoj velikoj i ranjivoj grupi”, izjavila je ministarka Macura.

Rezultate istraživanja predstavile su prof. dr Jalena Stojilković Gnjatović, prof. dr Nataša Milić, prof. dr Natalija Perišić i Miodrag Pantović.

Konferenciju je organizovalo Gerontološko društvo Srbije, a sam projekat se sprovodio u periodu od 01.12.2024. godine do 28.02.2025. godine uz podršku Vlade Republike Srbije – odnosno Kabineta ministarke Tatjane Macure. U istraživanju je učestvovalo 513 žena iz deset opština u Srbiji: Beograd, Čačak, Sombor, Zaječar, Pirot, Sremska Mitrovica, Velika Plana, Bogatić, Bela Palanka i Babušnica.

Preporučujemo ...