Ministarka Macura na međunarodnoj konferenciji u Tirani (30 godina od usvajanja Pekinške deklaracije)
Primeri dobre pravne prakse vode ka društvu bez nasilja i društvu jednakih mogućnosti
Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, političkog i ekonomskog osnaživanja žena i sprečavanja nasilja nad ženama Tatjana Macura učestvovala je na međunarodnoj konferneciji „Charting the future 30 years after Beijing / „Crtanje budućnosti 30 godina posle Pekinga“. Konferencija je održana na visokom nivou u Tirani, uz podršku Vlade Albanije i „UN Women.“
Ministarka Macura je na panelu posvećenom izgradnji i održavanju saveza za multisektorska partnerstva govorila o izazovima sa kojima se suočavaju društva u Srbiji i regionu i istakla važnost kontinuiranog rada, kako bi se dostigao novo pune rodne ravnopravnosti i kako bi društva u kojima živimo imala nultu toleranciju na nasilje:
„Vlada Srbije je jedina vlada u regionu koja ima ministarku zaduženu za pitanje rodne ravnopravnosrti, sprečavanje nasilja nad ženama i političko i ekonomsko osnaživanje žena. Važna je, hrabra i motivišuća politička odluka da se na poseban način bavimo zaštitom i unapređenjem ženskih ljudskih prava.
Vlada Republike Srbije je vlada kontinuiteta, a to se posebno odnosi na odluku da stvaramo društvo koje je nulto tolerantno na nasilje i koje je podržavajuće prema ženama. Mnogi novi ili izmenjeni propisi u poslednjih nekoliko godina primeri su dobre pravne prakse koji vode ka tom cilju. Svesni smo da uvek može bolje i neprestano radimo na tome da stvari popravljamo.
Region, osim prostora, deli i slične probleme, zato je važno da tragamo i za zajedničkim rešenjima. Razmena iskustava i otvaranje dijaloga koji vode ka regionu nulto tolerantnom na nasilje, koji će podržavati veće učešće žena u političkom životu i ekonomski ih osnaživati mora biti zajednički cilj.
Nacionalna koalicija za sprečavanje maloletničkih brakova koju čini oko 50 članica primer je dobre saradnje na relaciji Vlada Srbije – međunarodne organizacije – lokalne nevladine organizacije. Sprečavanje nasilja nad ženama i sprečavanje vršnjačkog nasilja su teme koje takođe okupljaju veliki broj aktera.
Glavni izazov za većinu žena jeste usklađivanje privatnih i poslovnih obaveza. Rekla bih da je traženje rešenja za probleme sa kojima se suočavaju moderne porodice, porodice u kojima oba roditelja rade u stvari pitanje budućnosti i nadam se da ćemo razviti kvalitetan dijalog i sa beskrajno važnom poslovnom zajednicom“, rekla je ministarka Macura.