Podizanje svesti o važnosti prevencije nasilja jedno od glavnih ciljeva Kabineta

Učenici najčešće prepoznaju fizičko nasilje (90.1 %), zatim psihičko (89.2%), seksualno (62.8%) i digitalno nasilje (76.2%). To su rezultati istraživanja koje je sprovelo udruženje „Podrška porodici – Sidro“  na temu prepoznavanja i učestalosti vršnjačkog nasilja među učenicima osnovnih škola u Kragujevcu. Danas je u ovom gradu održana prezentacija projekta  „Prevencija vršnjačkog nasilja – da se bolje razumemo“, u okviru kojeg je i rađeno istraživanje.

Podršku realizaciji projekta pružio je Kabinet ministarke Tatjane Macure, u čije ime su danas u Kragujevcu bile savetnice u Kabinetu – Aleksandra Krstić-Jović i Aleksandra Jovanović.

Nakon ovog događaja savetnice ministarke posetile su i Društvo istoričara Šumadije, gde je danas organizovana promocija rezultata projekta „Slobodne i jake: prevencija porodičnog nasilja u ruralnim sredinama Šumadijskog okruga”, koji je takođe podržan od strane Kabineta ministarke Tatjane Macure.

Edukativni materijali koji su nastali u okviru projekta biće distribuirani svim školama na području grada Kragujevca, kako bi se podigao nivo svesti učenika o nasilju u porodici i društvenim i istorijskim faktorima koji su uticali na njegove pojavne oblike.

„Jedno od glavnih opredeljenja našeg Kabineta jeste podrška organizacijama civilnog društva, kako bi se podigla svest o značaju prevencije nasilja i ono što možemo da vidimo u situacijama na terenima širom Srbije jeste da je podrška za više od 80 udruženja i te kako imala smisla, a da ćemo rezultate tek videti u narednom periodu“, ističe Aleksandra Krstić-Jović.

Preporučujemo ...