Saradnja institucija i organizacija vodi ka sigurnijem i pravednijem društvu
Uz podršku Kabineta ministarke bez portfelja zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, udruženje IDEAS sprovelo je istraživanje o tome u kojoj meri socio-ekonomski položaj i finansijska zavisnost od partnera utiču na mogućnost žena da izađu iz situacije nasilja, te kako država može efikasnije da odgovori na ovaj izazov kroz konkretne mere podrške.
Istraživanje je pokazalo da svega 20.7% žena koje su preživele neki oblik partnerskog nasilja to iskustvo i prijavi.
Prema rezultatima istraživanja, žene koje se odlučuju da potraže pomoć, najčešće se obraćaju centrima za socijalni rad (60%), zatim policiji (46,8%), dok su na trećem mestu verske organizacijame (37,5%). U značajnom procentu žene se obraćaju i zdravstvenim ustanovama (32,4%), dok najmanji broj njih pomoć traži kod nevladinih organizacija (5,6%).
,,U saradnji sa ovim institucijama i organizacijama, koje smatramo svojim saveznicima u borbi protiv nasilja u porodici, nastavićemo da radimo na poboljšanju tretmana koji dobijaju žrtve nasilja onda kada donesu hrabru odluku i obrate se za pomoć. Važno je znati da podrška postoji i da pravovremenim reagovanjem možete sprečiti potencijalno tragične ishode. Stoga, apelujemo na sve žrtve nasilja da se obrate nadležnim institucijama i potraže pomoć. Prekinimo zajedno lanac ćutanja! Svaka prijava je korak ka sigurnijem i pravednijem društvu”, izjavila je ministarka Macura.
Foto – Kabinet