Žene u sektorima bezbednosti i odbrane doprinose stabilnijim i održivijim mirovnim procesima
Statistike jasno pokazuju da su žene i devojčice među najranjivijima u ratnim i kriznim situacijama – kao žrtve nasilja, ali i kao stubovi opstanka svojih zajednica, istakla je ministarka Tatjana Macura prilikom obraćanja na međunarodnoj konferenciji „Žene lideri u oblasti bezbednosti i odbrane – rezultati naredni koraci“.
Ministarka Macura je izrazila zadovoljstvo što je bila deo ove konferencije i imala priliku da govori o važnim temama, naglasivši da prisustvo žena u sektorima bezbednosti i odbrane doprinosi stabilnijim i održivijim mirovnim procesima.
„Žene donose različite perspektive, što omogućava bolje upravljanje krizama, smanjuje nivo eskalacije sukoba i jača poverenje u institucije. Upravo one se često ističu kao ključni akteri u sprečavanju konflikata, pregovorima i obnovi postkonfliktnih društava. To nije samo politički cilj, već globalna potreba u svetu koji se ubrzano menja i suočava sa sve većom nestabilnošću. Uključivanje žena u sektor bezbednosti i odbrane zbog toga nije samo pitanje pravde – to je pitanje efikasnosti”, rekla je ministarka.
Ona je dodala da rodna ravnopravnost u sektoru bezbednosti ne završava samo na implementaciji zakona i strategija, već da ona podrazumeva suštinsku promenu svesti i kulture u društvu.
“Zato naš rad ne sme stati dok svaka žena u uniformi ne bude sigurna da njen rad, zalaganje i doprinos neće biti procenjivani prema polu, već prema znanju, posvećenosti i profesionalnosti, a sve u cilju odbrane mira u pravednom i ravnopravnom društvu kakvo je naše”, zaključila je ministarka Macura.
Konferenciju je u Domu vojske organizovalo Ministarstvo odbrane, na čelu sa ministrom Bratislavom Gašićem, koji je istakao da ova tema odražava ne samo promene u našem društvu, već i neophodnost da prepoznamo i unapredimo ulogu žena u oblastima koje su tradicionalno smatrane pretežno muškim.