Dijalog crkve i države u zajedničkoj borbi protiv nasilja
Ministarka Tatjana Macura prisustvovala je juče na Oplencu, u Karađorđevoj Topoli, liturgiji koju je sužio mitropolit šumadijski Jovan.
Nakon liturgije, ministarka se sastala sa mitropolitom Jovanom i njegovim saradnicima, među kojima je bio i rektor Bogoslovije Svetog Jovana Zlatoustog iz Kragujevca. Tema razgovora bila je mogućnost saradnje sa predstavnicima crkve i Verskog dobrotvornog starateljstva Eparhije šumadijske u oblastima od zajedničkog društvenog značaja – borbi protiv nasilja u porodici, poboljšanju položaja žena u društvu, kao i pružanju podrške samohranim roditeljima na teritoriji eparhije.
„S obzirom na to da se dobar deo građana, kada se nađe u problemu, prvo obrati svešteniku za savet, smatramo da je važno uspostaviti vezu, odnosno saradnju u kojoj bismo informisali sveštenike kako da prepoznaju situacije u kojima je neophodna intervencija nadležnih institucija i kako da građane upute na odgovarajuću podršku”, istakla je ministarka Macura.
Ona je dodala da je neophodno negovati dijalog svuda i na svakom mestu, pa tako i između crkve i državnih institucija, jer zajedničkim delovanjem mogu doprineti izgradnji sigurnijeg i pravednijeg društva, posebno za najosetljivije kategorije stanovništva. „Vođeni postulatom “ne čini drugima ono što ne želiš da bude učinjeno tebi”, hajde da zajedničkim naporima stvaramo društvo bez nasilja“, naglasila je ministarka.
Kao znak pažnje ministarka je na kraju susreta mitropolitu Jovanu predala ikonu sa likom Svetog Nikolaja Japanskog koju je donela iz Tokija.
Tokom boravka na Oplencu, ministarka Macura posetila je i Crkvu Svetog Đorđa, mauzolej dinastije Karađorđević, u kojem je sahranjen i vožd Karađorđe, vođa Prvog srpskog ustanka.
Sretenje, koje se obeležava 15. februara, jedan je od najznačajnijih datuma u srpskoj istoriji – osim što je veliki hrišćanski praznik, ono je i Dan državnosti Srbije, jer je na taj dan 1804. godine započeo Prvi srpski ustanak, dok je 1835. godine donet Sretenjski ustav, prvi moderni ustav Srbije. Ovaj praznik simbolizuje početak borbe za slobodu, ali i put ka stvaranju moderne srpske države.