Имамо капацитет, жељу и вољу да искоренимо насиље
Уочи Националног дана сећања на жене жртве насиља који се обележава 18. маја, Кабинет министарке без портфеља задужене за координацију активности у области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјане Мацуре, у сарадњи са Сигурном кућом Ниш, организовао је у Нишу округли сто под називом ,,Лице иза тишине“. Догађај је окупио стручњаке из правосуђа, институција заштите и цивилног сектора, с циљем размене знања и искустава у спречавању и сузбијању насиља у породици.
Уводна обраћања имали су Стеван Веселиновић, већник за социјална питања Града Ниша, Соња Шћекић, директорка Сигурне куће Ниш и Татјана Мацура, министарка у Влади Републике Србије, која је истакла да су овакви скупови важна прилика да оснажимо међуинституционалну сарадњу и пошаљемо јасну поруку солидарности са жртвама.
Мацура је најавила да Министарство правде, њен Кабинет и друге надлежне институције припремају измене Закона о спречавање насиља у породици и других закона из ове области о којима ће на јесен бити отворена јавна расправа, а која ће имати за циљ побољшање постојећих законских решења, како би се борба против насиља у породици учинила још ефикаснијом.
Министарка је нагласила да Србија из године у годину бележи пад броја убистава у породичном насиљу, посебно од доношења Закона о борби против насиља у породици који је ступио на снагу половиним 2017. године, што значи да институционална решења дају резултате. Поновила је апел медијима да не извештавају сензационалистички о насиљу.
,,У систему заштите жртава раде емпатичне, посвећене и солидарне особе које имају капацитет да жртвама насиља помогну када је то неопходно. Хајде да заједно пошаљемо поруку и жртвама, али и онима који имају сазнања да је неко насиљу изложен да исто пријаве институцијама. Хајде да заједно радимо на смањењу црне статистике”, закључила је министарка.
На округлом столу говорило се о изазовима у примени правне регулативе, поступању тужилаштва у предметима са елементима насиља у породици, улози омбудсмана, као и о значају психотерапијског рада са децом директним и индиректним жртвама насиља.
Фото – Дејан Стаснковић