Imamo kapacitet, želju i volju da iskorenimo nasilje 

Uoči Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja koji se obeležava 18. maja, Kabinet ministarke bez portfelja zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjane Macure, u saradnji sa Sigurnom kućom Niš, organizovao je u Nišu okrugli sto pod nazivom ,,Lice iza tišine“. Događaj je okupio stručnjake iz pravosuđa, institucija zaštite i civilnog sektora, s ciljem razmene znanja i iskustava u sprečavanju i suzbijanju nasilja u porodici.
 
Uvodna obraćanja imali su Stevan Veselinović, većnik za socijalna pitanja Grada Niša, Sonja Šćekić, direktorka Sigurne kuće Niš i Tatjana Macura, ministarka u Vladi Republike Srbije, koja je istakla da su ovakvi skupovi važna prilika da osnažimo međuinstitucionalnu saradnju i pošaljemo jasnu poruku solidarnosti sa žrtvama.
 
Macura je najavila da Ministarstvo pravde, njen Kabinet i druge nadležne institucije pripremaju izmene Zakona o sprečavanje nasilja u porodici i drugih zakona iz ove oblasti o kojima će na jesen biti otvorena javna rasprava, a koja će imati za cilj poboljšanje postojećih zakonskih rešenja, kako bi se borba protiv nasilja u porodici učinila još efikasnijom.
 
Ministarka je naglasila da Srbija iz godine u godinu beleži pad broja ubistava u porodičnom nasilju, posebno od donošenja Zakona o borbi protiv nasilja u porodici koji je stupio na snagu polovinim 2017. godine, što znači da institucionalna rešenja daju rezultate. Ponovila je apel medijima da ne izveštavaju senzacionalistički o nasilju.
 
,,U sistemu zaštite žrtava rade empatične, posvećene i solidarne osobe koje imaju kapacitet da žrtvama nasilja pomognu kada je to neophodno. Hajde da zajedno pošaljemo poruku i žrtvama, ali i onima koji imaju saznanja da je neko nasilju izložen da isto prijave institucijama. Hajde da zajedno radimo na smanjenju crne statistike”, zaključila je ministarka.
 
Na okruglom stolu govorilo se o izazovima u primeni pravne regulative, postupanju tužilaštva u predmetima sa elementima nasilja u porodici, ulozi ombudsmana, kao i o značaju psihoterapijskog rada sa decom direktnim i indirektnim žrtvama nasilja.
 
 
Foto – Dejan Stasnković
 

Preporučujemo ...