Kabinet ministarke Macure reagovao na saopštenje koalicije OKO
Tendeciozna i paušalna tumačenja nepotrebno obeshrabruju mlade NVO
Kabinet ministarke bez portfelja zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, političkog i ekonomskog osnaživanja žena i sprečavanja nasilja nad ženama Tatjane Macure poručuje da saopštenje pojedinih nevladinih organizacija okuplljenih oko koalicije OKO obeshrabruje manje i one organizacije civilnog društva koje se nalaze van Beograda da se prijave na Konkurs kojim se podstiče borba protiv nasilja u porodici i vršnjačkog nasilja, sa zajedničkim ciljem da stvorimo društvo nulto tolerantno na nasilje, kao i da bez potrebe podrivaju poverenje u institucije države Srbije. Iskreno verujemo da razbijanje svake vrste monopola i veća konkurencija među NVO doprinosi kvalitetu u naporima i odgovornom odnosu prema društveno važnim temama.
Ministarka Macura, vođena Izveštajem o kapacitetima i potrebama civilnog društva i neformalnih grupa, a u čijoj je izradi učestvovala i jedna od organizacija članica koalicije OKO, u kojem se kaže da 62 odsto organizacija iz Srbije kao najveću prepreku vidi nedostatak finasijskih sredstava i centralistički pristup prilikom dodele sredstava, sa namerom je u svim javnim obraćanjima naglašavala da neće biti diskriminacije po pitanju staža organizacija i da upravo njen Kabinet ohrabruje i mlade organizacije i one registrovane van Beograda da uzmu učešće u Konkursu i osnaže svoje kapacitete.
Nažalost, nemaju sve organizacije civilnog društva tu privilegiju da svoj predan i mukotrpan rad naplate već u prvoj godini delovanja obrtom od nekoliko stotina hiljada evra. Istina je da brojni stručnjaci u oblasti prevencije nasilja i medijacije nisu imali priliku da se kroz rad u nezavisnim institucijama povežu sa međunarodnim donatorima i da onda ugovaraju finansiranje, a da se još nisu ni osnovali. Zahvaljujući savršenom funkcionisanju Agencije za privredne registre, u samo nekoliko klikova možete videti koliki su godišnji budžeti nevladinih organizacija koje se na štetu manjih i novih organizacija obraćaju ovim povodom. To ne znači da one imaju tapiju nad bilo kojom temom, a posebno ne nad temom sprečavanja nasilja. Pozdravljamo njihov dosadašnji rad, ohrabrujemo ih da nastave sa njim, ali poručujuemo da pre svih institucije sistema ulažu napore da sistemski rade na sprečavanju nasilja.
Možda naša trenutno opredeljena sredstva za projekte u ovoj oblasti nisu dovoljno velika i interesantna da bi potpisnice koalicije OKO konkurisale, ali apelujemo na njih da ne obeshrabruju ostale organizacije i da sačekaju realizaciju projektnih aktivnosti i onda daju svoj sud o procesu i projektima.
Dalje, aposlutno nije tačna ocena da će organizacije civilnog društva imati svega 12 dana da realizuju projektne aktivnosti, jer je rok od 60 dana od dana zaključivanja prijava, što je 8. oktobar, ostavljen kao krajnji. Drugo, ukoliko bude postojala opravdanost produžavanja roka za realizaciju obaveza organizacija koje su na konkursu dobila sredstva pristupiće se potpisivanju aneksa ugovora i na taj način biti omogućeno udruženjima da dobiju dodatno vreme za ispunjenje svojih obaveza i realizaciju aktivnosti. Radi se o uobičajenoj praksi sa kojom su svakako upoznate i organizacije potpisnice saopštenja.
Kabinet ministarke sve vreme insistira na transparentnosti, tako da je javnost upoznata da je ministarka do sada organizovala preko 300 sastanaka sa različitim NVO iz cele Srbije, međunarodnim organizacijama, stručnjacima koji se bave zaštitom ženskih ljudskih prava, resornim ministrima i predstavnicima lokalnih samouprava sa željom da ih upozna sa planom rada Kabineta što je naišlo na pozitivne komentare svih koji su imali prilike da čuju više o sprovođenju ovog i svih budućih konkursa.
Nerazumljivo nam je da se potencijalne organizacije koje će poslati projektne prijave, unapred obeshrabruju, diskvalifikuju i etiketriaju kao nekompetentne, a nema razloga ni za posebnu zabrinutost i stvaranje atmosfere koja pogoduje verbalnom nasilju, posebno ne od strane onih organizacija koje imaju kompetencije, znanja i dugugodišnje iskustvo u radu sa žrtvama nasilja.
Na kraju, podstičemo organizacije civilnog društva iz cele Srbije da se prijave na Konkurs koji je objavljen na sajtu jednakost.gov.rs i podsećamo da je rok za prijavu 8. oktobar 2024. godine.
Radujemo se zajedničkim naporima za stvaranje društva bez nasilja.